Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Tomaszów Mazowiecki od powstania do niepodległości", odczyt mgr Renaty Kasiewicz

 
W środę, 24 października 2018 roku, w siedzibie tomaszowskiego oddziału Archiwum Państwowego, odczyt zatytułowany "Tomaszów Mazowiecki od powstania do niepodległości", wygłosiła mgr Renata Kasiewicz, nauczyciel historii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Staszica w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestników przywitał i wprowadził w temat odczytu dr Andrzej Wróbel, kierownik placówki. Publiczność licznie dopisała. Wysłuchali wykładu uczniowie klas pierwszej i drugiej z ZSP nr 2, klasy o profilu technik organizacji reklamy i uczniowie drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. "Cieszy mnie bardzo, że na spotkanie licznie przyszła młodzież szkolna, gdyż do nich głównie adresowany był ten odczyt." - pochwalił wyjątkowa frekwencję dr Andrzej Wróbel. "Był to mój pierwszy wykład w Archiwum w Tomaszowie Mazowieckim, poświęcony naszemu miastu, historii Tomaszowa Mazowieckiego od powstania do niepodległości. Wykład dotyczył trzech ważnych rocznic dla naszego miasta, dwóch istotnych dla Tomaszowa Mazowieckiego, a mianowicie: 230 lat od powstania osady Tomaszów, 188 lat od nadania praw miejskich i trzecia ważna rocznica dla nas wszystkich, czyli setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Warto pamiętać zarówno o tej dużej ojczyźnie, jak i tej małej ojczyźnie. Warto wracać do historii, zwłaszcza tych małych miejscowości, bo przecież te 230 lat, to niewiele, a jednak zawsze tomaszowianie powinni kultywować swoją historię. I tutaj bardzo istotne jest, żeby przypominać te najważniejsze fakty, ta szczególna rocznica 230 lat od powstania osady Tomaszów była bardzo istotna. Ten drugi jubileusz, 188 lat od nadania praw miejskich, to nie jest rocznica okrągła, ale też ważna dla naszego miasta. Oczywiście wszyscy żyjemy stuleciem odzyskania przez państwo polskie niepodległości i tutaj w tym aspekcie również mówiliśmy o tym, że tomaszowianie walczyli zarówno w powstaniu listopadowym, jak i również w powstaniu styczniowym, walczyli również w czasie I wojny światowej. I to jest bardzo ważne, że taka małą miejscowość wykazała się tym, że my, tomaszowianie, położyliśmy tę małą cegiełkę pod tę naszą upragnioną wolność, która straciliśmy na tak długo, a odzyskaliśmy dopiero 11 listopada 1918 roku." - powiedziała mgr Renata Kasiewicz. "Następny odczyt odbędzie się 22 listopada. Przyjedzie pan profesor Tadeusz Srogosz z Częstochowy, który nam opowie o dolach i niedolach polskiego rycerstwa w XVII wieku." - zaprosił na kolejne spotkanie w siedzibie oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim dr Andrzej Wróbel.

 


Joanna Sztymelska
 
Data pliku video: 2018-10-26, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  tomaszowski2 ŁÓDZKIE

  Powiat tomaszowski - powiat, którego siedzibą jest Tomaszów Mazowiecki, znajduje się w województwie łódzkim. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Zaliczają się do niego gminy: Tomaszów Mazowiecki (gmina miejska), Będków, Budziszewice, Czerniewice, Inowłódz, Lubochnia, Rokiciny, Rzeczyca, Tomaszów Mazowiecki (gmina wiejska), Ujazd, Żelechlinek.

  Żubry w centralnej Polsce? Takie atrakcje tylko w ośrodku ich hodowli w Smardzewicach. O zachowanie walorów przyrodniczych rzeki Pilicy i ich popularyzowanie dba Skansen Rzeki Pilicy. W rezerwacie Niebieskie Źródła m.in. można zobaczyć dwa źródła, w których pulsują minigejzery, barwa wody też robi wrażenie. Co dalej? Na miłośników polowania czeka Spała i okoliczne lasy, którymi miejscowość jest otoczona. Oferuje również wiele zabytków. O rzece już wspominaliśmy, ale nie można zapomnieć o Zalewie Sulejowskim. Sztuczne jezioro jest atrakcyjnym miejscem do uprawiania żeglarstwa. Skorzystać można z wypożyczonego sprzętu pływającego, zaznać kąpieli, wylegiwać się na plaży, a także wędkować.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola